Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 03.03.2010
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Balogh Levente
Titlul articolului: Új jogszabály botránnyal
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: Új jogszabály botránnyal


 

A szavazásról távolmaradásával tiltakozó ellenzék alkotmánybírósághoz fordul a közalkalmazotti törvény tegnap elfogadott módosítása miatt, mivel az szerinte lehetővé teszi a politikai alapú vezetői kinevezéseket.

Félig tele? Az RMDSZ szerint az új jogszabály a normalitást állítja helyre

Botrányos előzmények után, az ellenzéki képviselők távollétében fogadta el tegnap a képviselőház a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényt. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői már a hétfő délutáni, cikkelyenkénti szavazásról is távol maradtak, mivel a két ellenzéki párt álláspontja szerint a kormánytöbbség a házszabályt megsértve, a kötelező procedúrák megkerülésével vette napirendre a törvényjavaslatot.

Az ellenzék egyúttal úgy vélte, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) azért sürgette a törvény elfogadását, mert azáltal szeretné bebetonozni saját embereit a kormánynak alárendelt megyei igazgatóságok és hatóságok élén, a jogszabály ugyanis álláspontjuk szerint elősegíti a politikai alapú kinevezéseket. Ezért tegnap mindkét alakulat bejelentette, hogy alkotmánybíróságon támadja meg a 172 vokssal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül elfogadott, a közalkalmazottak jogállását szabályozó 1999/188-es törvényt módosító jogszabályt.

Valeriu Zgonea a PSD részéről közölte, pártja jogászai együttműködnek a PNL szakembereivel az alkotmánybírósági fellebbezés összeállításán, egyúttal kezdeményezi Sulfina Barbu PDL-s képviselő, az alsóház közigazgatási bizottsága elnökének felelősségre vonását is a szerintük előkészítetlen törvény napirendre tűzése miatt. Zgonea szerint a kormány mintegy négyezer közalkalmazottat „betonoz be” tisztségébe.

A közigazgatási bizottság hétfőn sürgősségi eljárással tárgyalta meg a tervezetet, és a PDL két javaslatát beépítve egyrészt négyről három évre csökkentette azt az időtartamot, amelynek elteltével előléptethető egy közalkalmazott, másrészt a vezetői tisztség betöltéséhez szükséges képzés időtartamát ötről három évre szállította le. Elfogadták azt a javaslatot is, amely feloldja a 2010. december 31-éig meghirdetett előléptetési moratóriumot. A szenátus már február 22-én elfogadta a jogszabályt. Vasile Blaga belügyminiszter akkor elmondta, a jogszabály a kormánynak alárendelt közintézményekben szerződéses viszonyban dolgozó koordinációs igazgatókat és igazgatóhelyetteseket igazgatói és igazgatóhelyettesi besorolással közalkalmazottá nyilvánítja.

Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke a jogszabályt ért vádak kapcsán tegnap emlékeztetett, hogy az RMDSZ tavaly tüntetéseket szervezett a korábbi PDL–PSD-kormány által elfogadott rendelet ellen, amely szerint a helyi közintézmények vezetői esetében nem követelte meg a közalkalmazotti státust, így lehetővé tette a köztisztviselők politikai alapú kinevezését. „Éppen ezért támogatjuk az új jogszabályt, amely ismét közalkalmazotti jogállásba helyezi az igazgatókat, ezáltal biztosítja az intézmények stabilitását” – hangsúlyozta Markó Béla. A politikus emlékeztetett, a jogszabályt annak nyomán fogadták el, hogy az alkotmánybíróság korábban az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a politikai alapú kinevezések gyakorlatát.

Markó szerint amikor az RMDSZ kormányra lépett, nem politikai szempontok alapján alkudta ki magának az intézményeik vezetői tisztségeit, hanem a magyarság számaránya alapján kért megfelelő számú szakértői tisztséget. Szakál András, a Közalkalmazottak Országos Ügynökségének vezetője közölte: az új jogszabály alkotmányos, hiszen annak révén nem történt más, mint hogy visszatértek a 2009-ig alkalmazott gyakorlathoz, amikor a közintézmények élén közalkalmazotti státusú vezetők állta

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.